Historia stadionów Tottenhamu

Nieodłącznym elementem historii Tottenhamu są jego stadiony. Przez lata Tottenham Hotspur miał kilka domowych aren, z których każda odgrywała ważną rolę w rozwoju klubu. Czasem były to obiekty kameralne, a innym razem olśniewające. Poniżej przedstawiamy historię stadionów Tottenhamu.

Northumberland Park

Na samym początku istnienia Tottenham Hotspur rozgrywał swoje spotkania na Northumberland Park. Miało o miejsce od 1888 roku. Miejsce to, pomimo braków infrastrukturalnych było świadkiem pierwszych sukcesów klubu. Pojemność tego obiektu nie jest dokładnie znana, jednak ze względu na ograniczone możliwości i rosnącą popularność klubu, szybko stało się jasne, że potrzebna jest większa i lepiej wyposażona arena.

White Hart Lane

W taki sposób dochodzi do legendarnej areny Spurs. W 1899 roku Tottenham przeniósł się na White Hart Lane, który stał się jego domem na następne 118 lat. Początkowa pojemność stadionu wynosiła około 5 000 widzów, ale z czasem została znacząco zwiększona. W swojej ostatecznej formie przed zamknięciem w 2017 roku White Hart Lane mógł pomieścić około 36 284 widzów.

Stadion był świadkiem wielu historycznych chwil, w tym zwycięstw w Pucharze Anglii, Pucharze UEFA oraz wielu innych ważnych meczach. Ostatecznie ten historyczny obiekt został rozebrany w 2017 roku.

Tottenham Hotspur Stadium

W miejsce White Hart Lane powstał Tottenham Hotspur Stadium, którego budowa rozpoczęła się w 2015 roku i została ukończona w 2019 roku. W czasie trwania prac ekipa Spurs przeniosła się na Wembley.

Nowy stadion Tottenhamu to jedna z najnowocześniejszych aren sportowych na świecie, łącząca zaawansowane technologie, a także wygodę dla kibiców z myślą o przyszłości i zrównoważonym rozwoju. Stadion ma pojemność 62 850 widzów, co czyni go jednym z największych stadionów klubowych w Anglii.

Oprócz meczów piłkarskich arena jest przystosowana do organizacji koncertów, wydarzeń sportowych, w tym meczów NFL, dzięki czemu stała się ważnym punktem na mapie rozrywkowej Londynu. Na terenie stadionu znajduje się także tor kartingowy, który powstał dzięki współpracy klubu z Formułą 1.

Tottenham Hotspur Stadium wyróżnia się nie tylko pojemnością, ale także innymi cechami. Obiekt może się pochwalić innowacyjnym systemem, który umożliwia zasłonięcie murawy trawiastej podczas organizacji wydarzeń niepiłkarskich.

Stadiony Tottenhamu

Historia stadionów Tottenhamu Hotspur odzwierciedla rozwój i aspiracje klubu. Klub miał skromne początki na Northumberland Park, później zagościł na legendarnym już White Hart Lane. Teraz klub swoje mecze rozgrywa na nowoczesnym i wielofunkcyjnym Tottenham Hotspur Stadium. Mecze tego historycznego klubu można obstawiać na ETOTO.